Ślub humanistyczny – co to takiego?
Ślub humanistyczny to rodzaj ceremonii zaślubin, zastępująca uroczystość o charakterze religijnym czy cywilnym. Jest to doskonała alternatywa dla standardowych ślubów kościelnych, czy ślubów urzędowych. Pierwszy ślub humanistyczny w Polsce odbył się 9 grudnia 2007 r. pomiędzy parą psychologów z Gdańska. Od tego czasu z roku na rok coraz więcej par decyduje się na zorganizowanie ceremonii humanistycznej, co wcale nie dziwi, bo młodzi ludzie coraz częściej chcą robić wszystko na własnych zasadach, w swoim rytmie, w zgodzie z własnymi potrzebami, więc wyznawać sobie miłość również!
(…) młodzi ludzie coraz częściej chcą robić wszystko na własnych zasadach, w swoim rytmie, w zgodzie z własnymi potrzebami, więc wyznawać sobie miłość również!
Ceremonia humanistyczna skupia całą uwagę na człowieku, relacjach międzyludzkich i społecznych, w odróżnieniu od kościelnej, skoncentrowanej na religii, czy cywilnej, która jest oparta głównie o zapisy prawne i formalne treści.
Sama tradycja zawierania ślubów humanistycznych przyszła do nas z krajów anglosaskich i jest na tyle popularna, że obecnie np. w Szkocji liczba takich ceremonii przekracza liczbę tradycyjnych ślubów kościelnych. W niektórych krajach ślub humanistyczny jest respektowany prawnie tak samo jak kościelny, czy cywilny. Biorąc pod uwagę popularność takiej ceremonii zagranicą oraz to, że coraz więcej mamy małżeństw zawieranych z osobą innej narodowości również w Polsce, ślub humanistyczny staje się coraz bardziej naturalnym wyborem. Również łatwość organizacji takiego wydarzenia dla najbliższych jest kolejnym plusem – w przypadku ślubu cywilnego w plenerze z osobą innej narodowości, oprócz urzędnika potrzebujemy zorganizować również tłumacza przysięgłego, który jest obecny podczas ceremonii i aktywnie w niej uczestniczy. Ślub humanistyczny często wybierają pary międzynarodowe również ze względu na utrudnienia prawne w naszym kraju. Niekiedy ślub humanistyczny organizowany jest dla najbliższych, rodziny, znajomych, z kolei w późniejszym lub wcześniejszym czasie zawierany jest ślub cywilny w Urzędzie Stanu Cywilnego jedynie w obecności świadków, aby małżeństwo zostało prawnie zawarte.
Ślub humanistyczny to również alternatywa dla par, którym zależy na zorganizowaniu ceremonii zaślubin, ale bez prawnego zawierania związku małżeńskiego. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą wziąć ślubu cywilnego/konkordatowego ze względu na obowiązujące w Polsce prawo.
Ślub humanistyczny to także możliwość zawarcia małżeństwa osób tej samej płci – żadna z innych form zawierania ślubów dostępnych w Polsce, nie pozwala na przeprowadzenie takiej ceremonii.
Ceremonia humanistyczna – na czym polega?
Przysięga małżeńska jest mocno spersonalizowana, często układana przez samą parę, emocjonalna i wzruszająca. Przebieg ceremonii jest indywidualnie dopasowany do potrzeb pary młodej, a osoba prowadząca tzw. celebrant może wpleść np. historię poznania pary, czy inne zabawne anegdotki z jej życia. Coraz więcej par w Polsce decyduje się na taki rodzaj ceremonii zaślubin, a celebrantem może być bliski przyjaciel, ktoś z rodziny ze smykałką do wystąpień publicznych i dobrą dykcją lub oczywiście można zatrudnić profesjonalną firmę specjalizującą się w przeprowadzaniu ślubów humanistycznych.
Ceremonia zaślubin przebiega zgodnie z tym, jaki scenariusz wybierze para młoda, więc nie ma tutaj utartych schematów, które tak dobrze znamy z cywilnych czy kościelnych ceremonii. Najczęściej sama ceremonia zawiera pewne elementy tradycyjnych uroczystości – wypowiedzenie przysięgi czy wymiana obrączek przez partnerów. Zaślubiny są często wzruszającą uroczystością nie tylko dla samej pary młodej, ale również dla gości, najbliższych osób z rodziny, przyjaciół, którzy znają parę najlepiej. Podczas wypowiadania przysięgi małżeńskiej w trakcie tradycyjnych ślubów nie ma miejsca na własne dopowiedzenia, wplecione zdania, a raczej dosłowne powtarzanie słowa za słowem, aby przysięga była uznana za ważną… W przypadku ceremonii humanistycznej wszystko jest na własnych, bo pary młodej zasadach 😊
Dlatego ceremonia humanistyczna tak bardzo jest bliska filozofii miejsca Stodoła Borucza, gdzie całe przyjęcie jest zorganizowane na zasadach pary młodej! Już sama przestrzeń, niestandardowa, nieszablonowa, ukryta na skraju lasu, nieodkryta przez wielu, z dala od zgiełku, na łonie natury, pozwala napisać scenariusz przyjęcia weselnego od A do Z, zgodnie z potrzebą serca.
Ślub humanistyczny a skutki prawne
Na chwilę obecną ślub humanistyczny nie ma w Polsce skutków prawnych. Uroczystość zaślubin traktowana jest czysto symbolicznie i aby małżeństwo zostało zalegalizowane w naszym kraju niezbędne jest zawarcie ślubu cywilnego w Urzędzie Stanu Cywilnego. W przypadku ślubu cywilnego organizowanego w plenerze, niekiedy udaje się połączyć oba śluby, jeśli urzędnik wyrazi na to zgodę.
Ślub humanistyczny – gdzie go zorganizować?
Ogromną zaletą ślubu humanistycznego jest totalna dowolność w wyborze miejsca jego organizacji – z tą różnicą, że ślub cywilny można zorganizować w „miejscu godnym”, które musi zostać zaakceptowane przez urzędnika. Najczęściej śluby humanistyczne są organizowane w plenerze – w parku, w lesie, na plaży, na szczycie góry, zagranicą, na końcu świata, więc w zasadzie w każdym miejscu, które wymarzy sobie para młoda.
W przypadku przestrzeni Stodola Borucza plener jest wszędzie wokół budynku stodoły – na łące, pod dębami, na pomoście, przy plaży, pod lampkami, w zagajniku brzozowym, pod altaną. Każda para ma własną wizję, gdzie ceremonia powinna być zorganizowana. Pora roku również daje inne możliwości i zawsze doradzamy naszym parom, aby wzięły pod uwagę temperatury charakterystyczne dla maja, sierpnia, czy miesięcy jesiennych – jeśli ceremonia jest zaplanowana na sierpień, warto wybrać miejsce zacienione, aby zaproszeni goście siedzieli sobie w błogim cieniu brzóz. Z kolei wiosną przyjemnie będzie usiąść na słońcu. Plener wokół stodoły daje wiele możliwości.
Ślub humanistyczny – jak go zorganizować?
Do zorganizowania ślubu humanistycznego nie potrzebne są żadne formalności, a jedynie ukochana osoba oraz najbliżsi, których para młoda chce mieć przy sobie podczas tego wyjątkowego dnia. Potrzebny będzie celebrant, czyli osoba prowadząca ceremonię, z którą ustalane są wszystkie szczegóły. W przypadku profesjonalnych firm można liczyć na wszelkie doradztwo w zorganizowaniu ślubu humanistycznego, dobór odpowiedniego celebranta, czyli mistrza ceremonii również pod kątem znajomości jeżyków obcych (jeśli jest to ślub z osobą z zagranicy lub jeśli część gości potrzebuje tłumaczenia) oraz pomoc w napisaniu przysięgi. Najważniejsze są jednak potrzeby i pomysły pary młodej na ten wyjątkowy dzień.
Kiedy zapadnie już decyzja, że to właśnie ślub humanistyczny jest tą jedyną słuszną formą zawarcia związku małżeńskiego, warto zastanowić się nad miejscem przeprowadzenia uroczystości zaślubin. Najwygodniej, kiedy jest to blisko miejsca, w którym będzie zorganizowane przyjęcie weselne, najczęściej w plenerze. Warto pomyśleć również o oprawie muzycznej oraz florystycznej. Coraz częściej sale weselne dysponują miejscem w ogrodzie, gdzie ceremonia zaślubin może zostać przeprowadzona – warto dopytać o krzesła dla gości, czy pergolę/ślubny łuk, który spełnia rolę „ołtarza”. Czasem są to opcje dodatkowo płatne.
Ślub humanistyczny – ile to kosztuje?
W zależności od tego, czy skorzystamy z usług profesjonalnej firmy , która pomoże w organizacji ślubu od A do Z, czy poprosimy o pomoc bliskiego znajomego, aby przejął rolę mistrza ceremonii – koszt będzie zdecydowanie różny. W przypadku profesjonalnej firmy jest to koszt od 2500-3000 PLN (w zależności od tego, czy potrzebujemy również pomocy tłumacza, czy wystarczający jest celebrant prowadzący ceremonię w języku polskim). Jeśli mamy wśród znajomych lub rodziny uzdolnioną osobę z predyspozycją do wystąpień publicznych i dobrą dykcją, będzie to koszt dobrego wina 😊 Musimy pamiętać jeszcze o koszcie oprawy muzycznej i florystycznej, a niekiedy koszcie miejsca, krzeseł itp zależnie od tego, czy sala weselna pobiera dodatkową opłatę za użyczenie przestrzeni w ogrodzie. Oprawa muzyczna to może być ulubiona playlista pary młodej puszczona na przenośnym głośniku, set utworów ustalony wcześniej z DJem lub skrzypaczka wynajęta konkretnie pod samą uroczystość zaślubin. W przypadku oprawy florystycznej – najczęściej będzie ją wykonywała ta sama florystka, która zajmie się dekorowaniem sali weselnej i koszt takiej usługi jest uzależniony od wielu czynników – ilości i rodzaju kwiatów, użytych materiałów i ogólnej wizji dekoracji.
Ślub humanistyczny w Stodole Borucza
W Stodole Borucza nie pobieramy dodatkowych opłat za organizację ślubu humanistycznego na terenie obiektu. Nasze pary mają do dyspozycji krzesła i stolik, dysponujemy również łukiem, który może zostać wykorzystany podczas uroczystości. Pomagamy w ustawieniu krzeseł w dowolnie wybranym miejscu w plenerze – wokół budynku stodoły jest przynajmniej kilka ulubionych miejscówek najczęściej wybieranych przez nasze pary.